Wkręty mocowane na torx

Łączenie elementów drewnianych wydaje się być bardzo proste. Po prostu bierzemy wkręt i wkrętarkę i jednym pociągnięciem za spust sprawiamy, że ostrze zagłębia się w drewnianej powłoce. Stosowanie elementów z litego drewna lub płyt drewnopochodnych wciąż jest w modzie, ponieważ wykonane z nich elementy są proste w obróbce. Nie ma więc nic dziwnego w tym, że jedyne, co się zmienia to sposoby łączenia tych elementów oraz same łączniki. Producenci poszukują bowiem rozwiązań, które będą jeszcze bardziej trwałe i praktyczne niż ich poprzedniki.

Nowoczesne gniazda TORX

wkręty na torxChociaż wydawać by się mogło, że w dziedzinie wytwarzania wkrętów do drewna już nic spektakularnego nie może się wydarzyć, to producenci po raz kolejny nas zaskoczyli i udowodnili, że w każdej dziedzinie jest jeszcze dużo do zrobienia. Dostępne w wielu hurtowniach i sklepach budowlanych, popularne samowiercące łączniki do drewna są z pewnością cudem nowoczesnej techniki. Inżynierowie, którzy zajmowali się konstruowaniem tej śruby dokładnie przemyśleli każdy jej element i wyposażyli go w taki sposób, aby doskonale nadawał się do prac ciesielskich. Materiał, z którego są wykonane wkręty na torx, jest to wzmacniana dodatkowo, hartowana stal wysokiej wytrzymałości. Dzięki temu łączniki doskonale sprawdzają się w miejscach, w których występują duże siły rozciągające. Idealnie sprawdzi się więc przy łączeniu krokwi w kalenicy lub podwaliny z kleszczami. Dzięki specjalnym profilowaniom główki, łącznik jest bardzo łatwo zamontować. Gniazdo torx pozwala bowiem na zredukowanie wartości momentu obrotowego aż o trzydzieści procent. Tak znaczne ograniczenie działającej siły sprawia, że wkręty nie będą ulegały zniszczeniom podczas montażu, a my zaoszczędzimy pieniądze, ponieważ nie będziemy musieli kupować dużo więcej łączników niż faktycznie jest potrzebne. Ze względu na swoje właściwości wkręty z gniazdem torx są używane zarówno podczas montażu litego drewna jak i twardych płyt ze sklejki lub OSB. Świetnie sprawdzają się również w miejscach trudno dostępnych, ponieważ ich mocowanie nie wymaga osiowego przyłożenia siły.

Cała budowa wkręta została dokładnie przemyślana w taki sposób, aby tworzył on trwałe i długowieczne połączenia. Elementy samowiercące z ostrymi ostrzami są chętnie stosowane przez cieśli zarówno podczas wykonywania więźby dachowej jak i tymczasowego deskowania do betonu. Powodem tak dużego zainteresowania tymi złączami jest to, że są one odporne na wyrwanie i maja zdolność przenoszenia bardzo dużych obciążeń.