Wycinanie wodą dla Ciebie

Metoda waterjest została doceniona przez specjalistów w wielu branżach. Gwarancja precyzji cięcia, skrócenie czasu i obniżenie kosztów procesu produkcji oraz możliwość tworzenia kształtów o dowolnych różnych wielkością sprawiły, że ta technologia jest chętnie wybierana przez przemysł budowlany,  drzewny, stoczniowym i wielu innych. Wbrew częstemu przeświadczeniu, maszyny waterjet, nie są specjalistycznymi maszynami do niszowych zastosowań. Są to narzędzia ogólnego przeznaczenia przydatne w każdym warsztacie zajmującym się obróbką materiałów.

Zastosowanie cięcia wodą

wycinanie wodąPrzemysł motoryzacyjny to pierwsza branża, w której wycinanie wodą znalazło swoje zastosowanie. Waterjet pozwala na tworzenie zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych elementów pojazdów – desek rozdzielczych, nadwozia, karoserii czy komory silnikowej. Wykorzystanie strumienia, który nie powoduje odkształceń, mikropęknięć i odbarwień gwarantuje, że materiał nie ulegnie uszkodzeniu w trakcie obróbki. Waterjet nie produkuje dymów, szkodliwych oparów i produktów spalania. Podobnie jest w przemyśle stoczniowym. Zastosowanie cięcia wodą jest szczególnie zauważalne w pracy ze stalą, żeliwem, miedzią i aluminium. W przeciwieństwie do innych metod, waterjet, pozwala na wykonanie w nich skomplikowanych kształtów. Cięcia wodą nie mogłoby zabraknąć w przemyśle lotniczym – podobnie jak w stoczniowym, tak i w nim ta metoda znalazła swoje zastosowanie. Waterjet z łatwością radzi sobie w pracy z aluminium i tytanem, czyli twardymi i trudnymi w obróbce materiałami, które wykorzystuje się do produkcji elementów silnika i kadłubów. Co ciekawe, to również ta technologia jest stosowana do przygotowania elementów wykończeniowych samolotu. Strumień ze ścierniwem znalazł także swoje zastosowanie w przemyśle drzewnym i meblowym. Cięcie wodą pozwala na skrócenie i ułatwienie procesu wyrobu mebli, paneli czy listew. Równie chętnie się je wykorzystuje w branży budowlanej w celu przecięcia wełny mineralnej, gąbek lub waty szklanej.

Ważną zaletą cięcia za pomocą strumienia wody jest możliwości cięcia materiału bez ingerowania w jego strukturę. Nie ma strefy wpływu ciepła, nagrzewania i odkształcenia się. Minimalizacja wpływu ciepła pozwala ciąć metal bez szkody lub zmiany właściwości. Szerokość cięcia zazwyczaj jest bardzo mała (około 0,8 mm przy głowicy standardowej, 0,2 mm – głowica specjalna). Są małe, delikatne i mają szereg zastosowań. Cięcie strumieniem wody to brak odpadów niebezpiecznych, a co za tym idzie mniejsze koszty ich utylizacji.